W życiu każdego rowerzysty przychodzi taka chwila, gdy kilku godzinne wycieczki rowerowy wokoło miejsca zamieszkania nie robią już wrażenia i są całkowicie nie wystarczające do zaspokojenia potrzeb wysiłkowych ale i ambicjonalnych. Jedynym słusznym kierunkiem w takiej chwili jest długodystansowa wycieczka, może nawet kilku dniowa. Jak się przygotować do takiej wyprawy, aby była ona całkowicie bezpieczna i dawała jedynie same radości bez zbędnych trosk i kłopotów?

Strona techniczna

Absolutną podstawą każdej rowerowej wycieczki jest odpowiednie przygotowanie posiadanego sprzętu, czyli roweru. Musi on być sprawdzony pod względem technicznym, jak również odpowiednio zakonserwowany i wyczyszczony. Nie ma nic bardziej niebezpiecznego podczas takiej wycieczki niż np. zerwana linka hamulca.
Właśnie z tego powodu dobrze jest sprawdzić takie elementy jak: hamulce, piasty, korbę, czy też stan pedałów. Dodatkowej kontroli warto poddać opony i łańcuch.

Gdzie na rower?

Posiadając w pełni sprawny sprzęt, warto jest przed wyjazdem dokładnie zaplanować cel i trasę wyprawy. Nie służy to tylko zapewnieniu miejsc do nocowania, czy zaplanowaniu odpowiednich punktów i czasów żywności, ale działa przede wszystkim psychologicznie.
Ustanowiony konkretny cel podróży, nawet ten pośredni w postaci bazy noclegowej jest niezwykle istotny z punktu widzenia morale. Wyprawy rowerowe po Polsce potrafią być niezwykle długie, co prowadzić może do zmęczenia i zniechęcenia. Konkretna ilość kilometrów do ciepłego posiłku i wygodnego łózka działa niezwykle motywującą.

Co zabrać z rowerem?

Oprócz oczywistego roweru, który posłuży nam jako środek transportu, konieczne jest zabranie ze sobą całego pakietu bagażu. Jego celem nie jest jednak zapewnianie podróżnikowi wszystkim luksusów i nienagannego modnego wyglądu, a bezpieczeństwo podróży.
Do bezpiecznej, kilkudniowej podroży niezbędne będzie wyposażenie się w:

– podstawową apteczkę
– sprzęt naprawczy do roweru – podstawowy zestaw kluczy, łatkę do opony i pompkę
– środki higieny
– krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem
– jakąkolwiek formę ochrony skóry przed słońcem np. czapę z daszkiem
– jedną ciepłą bluzę i nieprzemakalną kurtkę

Wydaje się, że to niewiele, jednak należy pamiętać, że całość będzie transportowana w sakwach przymocowanych do boków roweru, co będzie wpływać oczywiście na jego masę oraz prowadzenie się. Im większy bagaż, tym trudniejsza jazda na rowerze i prawdopodobnie mniejszy codziennie przejechany dystans.
Z tego powodu wato jest zabrać jedynie rzeczy niezbędne, lecz nie pominąwszy niczego z wymienionej listy.

Kategorie: Dyscypliny letnie