Giewont, Kościelec, Kozi Wierch czy może najwyższy szczyt Tatr po polskiej stronie – Rysy, to cele licznych wypraw organizowanych przez turystów przez cały rok. Polskie Tatry są wyjątkowe pod każdym względem – zapierające dech w piersiach krajobrazy skalnych szczytów, niezwykle bogata flora i fauna, a przede wszystkim górale, czyli najbardziej gościnni ludzie, chętnie obdarzający przybyszów dorobkiem swojej kultury.
Pomysł na weekend w górach warty jest realizacji niezależnie od stanu portfela czy pory roku – każdy miłośnik gór w Tatrach znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Tatry – najlepsza polska marka

Godziny korków na zakopiance, horrendalne ceny noclegów, tłok w restauracjach, tłum ludzi na Krupówkach – nic nie jest w stanie odwieść ludzi kochających Zakopane czy inne miejsca w polskich górach od odwiedzenia ich przynajmniej raz w roku. Klimat, jeśli chodzi o powietrze – najpodlejszy ze wszystkich możliwych, ale klimat ludzkich emocji i serc – najlepszy na świecie! W Tatry jedzie się dla tego właśnie klimatu – polskie góry są naszą narodową zbiorową miłością a ich niezwykłość docenia również coraz więcej przybyszów z zagranicy.
Podczas pobytu w tym regionie większość turystów wyrusza na szlaki, aby spróbować swoich sił i podziwiać niezwykłe krajobrazy.

Szczyty w Tatrach na najpopularniejszych szlakach

Tatrzańskie szlaki mają różne stopnie trudności. Niektóre ze względu na zagrożenie lawinowe zamknięte są na okres zimowy. Najpopularniejszym od wielu dziesięcioleci, a przy tym najbardziej zatłoczonym szlakiem jest ten prowadzący do Doliny Pięciu Stawów. Początek szlaku to asfaltówka wiodąca do Morskiego Oka, od której skręca się w Dolinę Roztoki i wyrusza na szlak górski. Nie jest on bardzo trudny i nawet mniej zaprawieni miłośnicy marszrut poradzą sobie. Właściwie dwa trudniejsze podejścia mogą sprawić nieco problemów, ale to co ukazuje się na końcu rekompensuje każdy wysiłek. Dojście do Siklawy – największego wodospadu tatrzańskiego a potem rzut okiem na Dolinę Pięciu Stawów to niezapomniane przeżycia.
Wizyta w najwyżej położonym schronisku górskim może być wypoczynkiem przed wyprawą na Orlą Perć, ale ta jest faktycznie tylko dla orłów wspinaczki – świetna kondycja fizyczna i przygotowanie sprzętowe niezbędne!

Gdyby ktoś chciał zachwycić się widokiem Tatr Zachodnich, to weekend w górach powinien poświęcić na wycieczkę na Ornak. Szlak zaczyna się od Doliny Kościeliskiej. Początkowo żółty szlak wiedzie na Iwanicką Przełęcz a następnie zielony wiedzie już prosto na Ornak. Trasa jest znacznie trudniejsza niż szlak do Doliny Pięciu Stawów.
Widok z grani Ornaka na Tatry Zachodnie powala – nie ma takiego drugiego w całych polskich górach! W dodatku na szlakach w tym kierunku jest mniejszy tłok i można znaleźć spokojne miejsce na dłuższy wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.
Wyprawy na Ornak można przedłużać o inne szlaki albo wybierać trudniejsze podejścia – wszystko zależy od kondycji fizycznej weekendowych taterników.

Po zejściu ze szlaku atrakcji ciąg dalszy

Powrót do schroniska, pensjonatu czy hotelu na wypoczynek po wyprawie warto połączyć z wizytą w jednym z setek punktów gastronomicznych oferujących kuchnię regionalną. Tradycyjna kwaśnica, moskole, placek zbójnicki popijany żętycą lub dania z oscypkami najlepiej smakują w sercu polskich Tatr.
W wysokim sezonie turystycznym w górach odbywają się liczne festyny i festiwale – najczęściej w weekendy. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z elementami kultury ludowej górali oraz do dokonania zakupów wyrobów regionalnych, szczególnie serów, wyrobów ze skór owczych i wełny.

Kategorie: Wyjazdy