Squash to świetna dyscyplina sportu dla osób, które chcą poprawić swoją nadwątloną kondycję fizyczną. Po pierwsze dlatego, że ta gra wzmacnia mięśnie rąk i nóg, a po drugie dlatego, że dzięki regularnym treningom można zyskać całkiem niezła wydolność całego organizmu. Squash poprawia i to w znacznym wymiarze koordynacje wzrokowo- ruchową.

Squash – jak grać?

       Zaletą tej dyscypliny jest to, iż mogą uprawiać ją wszyscy, bez względu na wiek. Wystarczy tylko znaleźć partnera, zakupić odpowiednią rakietę do squasha i zakupić buty sportowe. Mogą być zwyczajne halówki. Co do zasad to są one dosyć proste. O tym, kto pierwszy serwuje, decyduje losowanie. Zazwyczaj mniej doświadczony zawodnik ma prawo wyboru strony, na którą upadnie rakieta. Jeśli zgadnie, to on będzie serwował i tym samym rozpoczynał cały mecz, jeśli się pomyli- to ten przywilej będzie miał jego przeciwnik.

         Cała sztuka gry w squasha polega na tym, by zaserwować piłkę z taką siłą i rotacją, by osoba obok nie mogła jej odbić. Jeśli tak się stanie to gracz, który to zrobił- otrzymuje punkt. Przy czym musi to wykonać w ten sposób, żeby piłka nie wylądowała na aucie, gdyż wtedy nie otrzyma punktu. Za to powędruje on do strony przeciwnej. Gra toczy się do momentu, aż któraś ze stron nie uzyska 11 punktów. Taki wynik definitywnie kończy mecz i oznacza zwycięstwo. Co istotne w squasha mogą grać pary, bo jest to dyscyplina koedukacyjna.

Jak wybrać rakietę do squasha?

        Najważniejszym kryterium jest stopień zaawansowania gracza. To on tak naprawdę determinuje wybór modelu rakiety, jakim będzie posługiwać się zawodnik w trakcie gry. Przy zakupie sprzętu trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak waga rakiety. Lżejsza gwarantuje lepszą precyzję i kontrolę nad piłką, ale jej wadą jest niewielka siła uderzenia. Powyższą rakietę poleca się nowicjuszom. Dla zawodowców lepsza będzie cięższa rakieta. Co prawda trudniej przy jej pomocy kontrolować piłkę, ale dla zaawansowanego gracza, taki niuans nie powinien stanowić problemu.

          Powierzchnia główki to kolejny istotny parametr. Im większa, tym łatwiej trafić w piłkę. Zawodowcy zazwyczaj wybierają rakiety o mniejszej główce, gdyż ta daje więcej możliwości zmylenia przeciwnika. W rakiecie do squasha liczy się też balans. On informuje nas o wyważeniu rakiety i jej środku ciężkości. Może on być umiejscowiony na rączce lub na główce. Materiał, z którego zrobiona jest rakieta to kolejny ważny podpunkt. Rakiety mogą być zrobione z aluminium, z włókna węglowego, czyli grafitu lub z domieszką obu składników. Amatorzy najczęściej wybierają te z aluminium, bo są tanie i lżejsze od pozostałych. Co do ceny to najczęściej zależy ona od materiału, z jakiego została wykonana. Im jest on lepszy, tym większa cena rakiety.