Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę ze wspinaniem, ale boisz się, że nie dasz rady? Nie wiesz czego możesz się spodziewać po pierwszej wspinaczce na ściance? Zastanawiasz się, jak przygotować się do wspinania? W takim razie dobrze trafiłeś, ten tekst jest dla Ciebie. W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te wszystkie pytania oraz dowiesz się jak stawiać pierwsze kroki na ściance, a także jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wspinania.

Ścianka wspinaczkowa jak zacząć?

Zaczynając swoją przygodę ze wspinaniem powinniśmy zacząć od odbycia wstępnego przeszkolenia, które przeprowadzi z nami instruktor wspinania. Pokaże jak założyć uprząż, jak prawidłowo zawiązać linę, jak się wspinać do góry po stopniach i zjeżdżać w dół, tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Wyjaśni różnice pomiędzy wspinaczką standardową, a automatyczną. To wszystko sprawi, że nasze pierwsze kroki na ściance będą naprawdę bezpieczne i będziemy się czuć komfortowo podczas pierwszego wspinania.

Przed rozpoczęciem wspinania, warto zrobić krótką rozgrzewkę. W ciągu około 10-15 minut wykonać proste ćwiczenia rozciągające poszczególne części ciała, w szczególności rozgrzewające palce u rąk, co ułatwi wspinanie i zapobiegnie ewentualnym kontuzjom.

Jakie buty na ściankę wspinaczkową?

Rozpoczynając wspinanie wcale nie trzeba posiadać specjalistycznych butów do wspinaczki i od razu na starcie wydawać na ten cel większych kwot. Na pierwszych kilka zajęć spokojnie wystarczą buty z dobrą przyczepnością, niewyślizganą podeszwą, jak na przykład: trampki, adidasy. Oczywiście im dłużej będziesz się wspinać, tym ważniejsze będzie, aby czuć bardzo dobrze stopnie po których się wspina i zwykłe buty będą niewystarczające. Ale spokojnie na zakup specjalistycznych butów do wspinaczki przyjdzie jeszcze czas, kiedy poczujesz, że wspinaczka to sport dla Ciebie. Możesz też buty do profesjonalnej wspinaczki wypożyczyć – niektóre ośrodki wspinaczkowe oferują taką możliwość.

Jaki strój wspinaczkowy?

Strój do wspinaczki powinien być wygodny, niekrępujący ruchów, z przewiewnych, dobrze odprowadzających pot tkanin. Dobre będą leginsy lub spodnie dresowe oraz bluzka z krótkim rękawem. Na stroje ściśle dedykowane do wspinaczki, podobnie jak na specjalistyczne buty przyjdzie jeszcze czas.

Pozostałe wyposażenie

Rozpoczynając wspinaczkę nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu. Uprząż, linę zawsze możesz wypożyczyć w ośrodku wspinaczkowym. Magnezja to niewielkie koszty, sprawi, że przy dłuższej wspinaczce ręce się nie ślizgają, ale też nie jest niezbędna aby rozpocząć przygodę ze wspinaniem.

Trzeba pamiętać, że wspinaczka to wspaniały sport uczący koordynacji ciała, logicznego myślenia podczas przechodzenia dróg i przede wszystkim to trening dla całego ciała. Jednak aby czerpać z tego sportu satysfakcję, trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.