Przyszło nam żyć w czasach, które są dużym wyzwaniem dla rodziny, która chciałaby być ze sobą naprawdę blisko. W życiu codziennym towarzyszy nam tyle bodźców, które stale odwracają naszą uwagę: przykrym obrazkiem są chociażby rodzinne obiady, które znaczna większość młodych ludzi zaczyna spędzać z nosem tkwiącym tuż przy ekranie telefonu.

Również rodzice niejednokrotnie wolą kupić dziecku grę niż spędzić z nim aktywnie trochę czasu, bo tak jest łatwiej i ma się więcej czasu dla siebie. Życie rodzinne absolutnie nie musi jednak wyglądać w ten sposób, ale nie musi też oczywiście sprowadzać się do grupowego oglądania telewizji. Wręcz przeciwnie – istnieje sposób na wspólne spędzenie czasu, który połączy przyjemne z pożytecznym.

Ultimate frisbee to gra zespołowa, która wymaga od graczy przede wszystkim zaangażowania, a jej zasady są bardzo proste do zrozumienia, więc osoby początkujące nie będą miały z tym problemu. Gra polega na przerzucaniu z rąk do rąk latającego dysku, który na pewno kojarzymy z niejednego filmu (choć w filmach najczęściej za takim dyskiem uwielbiają biegać pieski). Zespołowa odmiana tej aktywności polega oczywiście na podziale na drużyny, a następnie wydzieleniu boiska ze strefami dla jednej i drugiej drużyny. Gra polega na rzucaniu dysku, ale szkopuł polega na tym, że po złapaniu dysku nie można ruszyć się z miejsca – należy go natychmiast przerzucić do następnego zawodnika, a przeciwnicy mają go wtedy szansę przechwycić. Punkty zdobywa się, przyjmując frisbee w strefie przeciwników. Jak rzucać frisbee w sposób poprawny? Nie ma w tym wielkiej filozofii – sedno polega na odpowiednim operowaniu nadgarstkiem i rzutach pod właściwym kątem.

Już sam opis zasad tej gry brzmi zabawnie, a frisbee to przecież nie tylko prosta i przyjemna aktywność, ale przede wszystkim sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny lub znajomych. Nic tak nie zbliża do siebie ludzi jak wspólny wysiłek fizyczny – to prosta zasada, która zdążyła się już utrwalić. Nie bez powodu wiele osób właśnie na grupowych, dużych maratonach pobija swoje życiowe rekordy – czując energię innych osób, częściowo z niej korzystamy w taki sposób, że jesteśmy po prostu zmotywowani do większego wysiłku. Dla rodziny tego typu aktywności są szczególnie ważne – jest to okazja do wyrwania młodych ludzi sprzed telefonów i komputerów, a także do oddychania świeżym powietrzem i zrobienia czegoś dobrego dla swojego organizmu, który wysiłek fizyczny oczywiście jak najbardziej doceni i poskutkuje to w przyszłości lepszą kondycją.

Kategorie: Dyscypliny letnie